Fragman

Türkçe Altyazılı

173 Görüntülenme
The Fly
7.6 IMDB Puanı

The Fly

(Sinek)
Senaryo George Langelaan, Charles Edward Pogue, David Cronenberg
Ödüller 1 Oscar Kazandı. 7 ödül & 10 adaylık. total
The Fly, bir deneyi ters giden ve yavaş yavaş bir sinek-hibrit yaratığa dönüşen eksantrik bir bilim insanının hikayesini anlatan bir korku filmidir. Film, George Langelaan’ın aynı adlı 1957 tarihli kısa öyküsüne ve 1958 tarihli aynı adlı filme dayanmaktadır.

Film, Seth Brundle adlı bir bilim insanının, maddeyi ışınlayabilen iki kapsül icat ettiğini göstererek gazeteci Veronica Quaife’i etkilemeye çalışmasıyla başlar. Veronica, Seth’in icadını yüzyılın buluşu olarak görür ve onunla birlikte çalışmaya başlar. Seth, telepodlarını canlı dokuyu da başarıyla ışınlayabilecek şekilde geliştirir ve kendisiyle birlikte yaşamaya başlayan Veronica ile romantik bir ilişki kurar. Ancak Veronica’nın eski sevgilisi ve patronu Stathis Borans, Seth’in icadını çalmakla tehdit edince, Seth kendini telepodlara sokar ve ışınlanır. Farkında olmadan telepodda kendisiyle birlikte bir sinek de vardır ve Seth’in DNA’sı sinekle karışır.

Seth, telepoddan çıktığında normal görünür, ancak zamanla değişmeye başlar. Şeker isteği, artan güç, çeviklik, dayanıklılık ve cinsel potansiyel gibi belirtiler gösterir. Bunların telepodların vücudunu arındırmasından kaynaklandığını düşünür. Ancak yüzünde yaralar ve sırtından çıkan kıllar gibi daha korkunç değişimler de yaşamaya başlar. Veronica, Seth’in akıl sağlığının bozulduğunu ve giderek bir sineğe dönüştüğünü fark eder. Seth ise bu sürecin faydalı olduğunu savunur ve Veronica’yı da telepodlara sokmaya çalışır. Veronica bunu reddeder ve Seth’i terk eder.

Seth, bir barda kol bilek güreşi yaparak kendi gücünü test eder ve rakibinin kolunu kırar. Sonra da kendisiyle seks yapmak isteyen bir kadını eve götürür. Ancak kadın, Seth’in kulaklarının ve tırnaklarının döküldüğünü görünce kaçar. Seth, kendisine ne olduğunu anlamak için bilgisayarına danışır ve sinekle karıştığı gerçeğini öğrenir. Kendisini kurtarmak için tek yolun telepodlara yeniden girip DNA’sını ayıklamak olduğunu düşünür.

Veronica, hamile olduğunu öğrenir ve Seth’ten olan çocuğun da onun gibi olacağından korkar. Stathis’le birlikte kürtaj yaptırmaya giderken Seth tarafından kaçırılır. Seth, Veronica’yı telepodlara sokup onunla bütünleşmek ister. Stathis ise onları kurtarmaya çalışırken Seth tarafından saldırıya uğrar ve eliyle ayağı kesilir. Veronica ise telepoddan kaçmayı başarır ama kapısı açık olan diğer telepoda girer. Seth ise telepodların kapısını kapatarak onları durdurmak isterken telepodun içine sıkışır.

Telepodlar çalışmaya başlarlar ve Seth ile sinek tamamen bütünleşirler. Telepoddan çıkan yaratık ise insanlıktan eser kalmamıştır. Yaratık, Veronica’dan kendisini öldürmesini ister. Veronica ağlayarak silahını ateşler ve yaratığı öldürür.

Film, 15 Ağustos 1986’da gösterime girmiş ve olumlu eleştiriler almıştır. Film, 60.6 milyon dolar hasılat yaparak ticari bir başarı elde etmiştir. Filmdeki makyaj efektleri Chris Walas ve Stephan Dupuis tarafından yaratılmış ve onlara En İyi Makyaj dalında Akademi Ödülü kazandırmıştır.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın